Az alábbi néhány lépésben bemutatjuk a napelemes rendszer működését:

A napsugárzást a napelem elektromos energiává alakítja

A napelemek elektromos árammá alakítják a napsugárzást. Ez egyenáramot eredményez, ami önmagában alkalmatlan arra, hogy fogyasztót (hűtőszekrészt, főzőlapot, mosógépet, stb) kössünk rá, ehhez kell az inverter, hogy váltóárammá alkítsa.

Az így keletkezett egyenáramot az inverter váltóárammá alakítja

A váltóáram már alkalmas háztartásunk energiaellátására, illetve közüzemi hálózatba való visszatáplálásra. Rendszereinket minden esetben ellátjuk túlfeszültség védelemmel, ez megszakítja az elektromos áram útját megakadályozva ezzel akár komolyabb káresemények bekövetkeztét. Normális működés esetén bizonyos idő elteltével visszakapcsolható.

Felhasználjuk a megtermelt áramot

Háztartási eszközeink a megtermelt áramot használják fel a működésük során. A jól megtervezett napelemes rendszer alkalmas lehet arra, hogy háztartásunk teljes energiafogyasztását megtermelje. TIPP: érdemes nagyobb rendszert kiépíteni, mint amennyit felhasználunk, hiszen a későbbiekben, ha új elektromos berendezést üzemelünk be, a rendszer azt is elláthatja árammal.

A többletáramot visszatápláljuk az elektromos hálózatba

A visszatáplálást a 2007. Évi lxxxvi törvény szabályozza. Ez a törvény kimondja, hogy háztartási kiserőmű maximális mérete 50 kw lehet. A napelemes rendszer tulajdonosa éves elszámolás alá kerül szolgáltatójánál, kiegyensúlyozva ezzel az év azon időszakát, amikor kevesebbet süt a nap. A nyári naposabb hónapokban termelt plusz energiát az inverter visszatáplálja a rendszerbe, a téli, kevésbé napsütés hónapokban a korábban betáplált energiát díjmentesen használhatja. Többlettermelés esetén a szolgáltató visszavásárolja az áramot, de ezt alacsony áron teszi, így érdemes törekedni a megtermelt áram elhasználására.

napelemes rendszer mukodese

NAPELEM KALKULÁTOR

Számítsa ki pár kattintással az Ön napelemes rendszerének árát!

Számítás most